GCKSTiR Rzeczenica

Turystyka i Rekreacja

„Bukowa Dolina” jest blisko dwukilometrowym szlakiem wytyczonym granicami wąwozu, który powstał w wyniku działania lądolodu. O szczególnej atrakcyjności ścieżki może stanowić fakt, że większość szlaku przebiega przez siedlisko ochronne, obejmujące kwaśną buczynę niżową, która zajmuje mezotroficzne siedliska terenów pagórkowatych na ciągach moren czołowych. Ten teren to naturalny drzewostan bukowy z domieszką grabu. Tablice informacyjne zawierają także informacje o florze znajdującej się w runie mszystym. Zarówno walory przyrodnicze jak i krajobrazowe sprawiają, że ścieżka jest jedną z największych atrakcji edukacyjno-przyrodniczych na terenie LGD i jest także pierwszą ścieżką przyrodniczą na terenie gminy Rzeczenica.

Rzewnicki Szlak Rowerowy od 2007 r. cieszy nas swoim urokiem i wspaniałymi widokami. Od borów po buczyny, od równin po doliny. Tak szeroki przekrój przyrody, jaki można podziwiać jadąc linią brzegową jeziora Szczytno, nie spotyka się często.

Dwie trasy o łącznej długości prawie 11 km prowadzą od Rzeczenicy przez Rzewnicę w jedną stronę do Gwieździna, a w drugą stronę można dojechać do Koprzywnicy.

Przez naszą gminę prowadzi również szlak „GREENWAY – Naszyjnik Północy” długości 870 km. Szlak przebiega przez pojezierza: Drawskie, Bytowskie i Krajeńskie, które oferują różne możliwości rekreacji i wypoczynku.

Tradycyjne co roku odbywa się u nas rajd rowerowy trasami naszych malowniczych ścieżek – od Rzeczenicy przez Rzewnicę do „Kaczego Dołka” nad jez. Szczytno. Dobrze znana trasa wiedzie pośród pól i lasów, przy pastwiskach, rozlewiskach i jeziorze, można podziwiać również nowy punkt widokowy nazwany „Orlim Gniazdem” ze względu na swój wygląd przypominający właśnie gniazdo oraz parę bielików, które pojawiły się w okolicy jez. Szczytno. Na mecie czeka rozpalone ognisko, pyszny żurek oraz bryczka konna z „Konierowa” dla wszystkich chętnych na przejażdżkę.

Obecnie nad jeziorem Szczytno znajdują się trzy punkty widokowe rozlokowane na jego linii brzegowej. Pierwszym najlepiej rozpoznawalnym jest „Statek”, wychodzący ze skarpy brzegowej jeziora w wodę. Ma on kierować strudzonych kajakarzy na Kompleks Turystyczny Rzewnica, gdzie mogą rozbić swoje namioty i korzystać z infrastruktury przygotowanej do ich dyspozycji. Przy statku znajdują się również dwa zadaszone miejsca na ogniska, które wraz ze statkiem tworzą o zachodzie słonica niepowtarzalny widok. Dalej wyruszając ścieżką rowerową z kompleksu w stronę Gwieździna dojedziemy do kolejnego punktu nazwanego „Orlim Gniazdem”. Ta nazwa ma dwa uzasadnienia: nad jeziorem Szczytno systematycznie gniazduje para bielików i aby uhonorować te dostojne ptaki, powstał punkt, który swym kształtem przypomina właśnie gniazdo. Umiejscowiony na zboczu skarpy punkt, pozwala nam podziwiać część jeziora zwaną „Trzaskankiem” oraz dalej „Wąskiem”, którym przez jezioro przedziera się rzeka Brda. Jadąc dalej tą drogą po dwustu metrach dojedziemy do leśnej kapliczki, gdzie przed dalszą podróżą możemy oddać się modlitwie, wyciszeniu i zadumie. Po odpoczynku ruszamy dalej w trasę, której zwieńczeniem jest trzeci i dla wielu najładniejszy punkt „Kaczy Dołek”. Urokliwe miejsce przyciąga nie tylko zakochanych, specjalny taras widokowy pozwala cieszyć oko pięknem naszych okolic. Można tam przygotować ognisko pod zadaszoną wiatą lub odpocząć, mocząc nogi z pomostu. Przygotowaliśmy to dla Was, abyście doświadczyli niezapomnianych widoków i wspomnień, które może kiedyś przywiodą was z powrotem nad malownicze tereny jeziora Szczytno.