Warning: Undefined array key "mode" in /usr/home/DaRu2222/domains/gckrzeczenica.pl/public_html/wp-content/plugins/sitespeaker-widget/sitespeaker.php on line 13

Co w rzeczenickiej kulturze w roku 2021. Kalendarz wydarzeń

Warning: Undefined array key "mode" in /usr/home/DaRu2222/domains/gckrzeczenica.pl/public_html/wp-content/plugins/sitespeaker-widget/sitespeaker.php on line 13

Przed nami kolejny już rok bardzo trudny dla kultury. W instytucjach takich jak centra czy domy kultury najgorsze jest to, że trudno cokolwiek zaplanować. W sytuacji w jakiej się znaleźliśmy planowanie jest niczym wróżenie z fusów i nawet Krzysztof Jackowski, człuchowski jasnowidz nie jest w stanie przewidzieć co będzie działo się za miesiąc, dwa…, my możemy trzymać kciuki, żeby się udało. W GCKSTiR Rzeczenica przez cały czas wierzymy jednak, że już za kilka tygodni będzie chociaż trochę normalniej. Przygotowaliśmy kalendarz wydarzeń na 2021 rok. Co, gdzie, kiedy będzie się działo? O tym poniżej:

6 kwietnia – tuż po Świętach Wielkanocnych ruszamy z kolejną odsłoną akcji „Rzeczenica Pomaga”. W tym roku będziemy zbierali środki na rehabilitację Gabrysia Mężykowskiego z Brzezia i Jasia Tchórzewskiego z Rzeczenicy. Akcja ma potrwać około miesiąca. Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli około 15 maja chcielibyśmy zorganizować festyn charytatywny.

3 maja – Rzewnicki Rajd Rowerowy – prowadzący z Rzeczenicy do Rzewnicy. Jeśli to wydarzenie dojdzie do skutku – zaplanowaliśmy wyjątkową niespodziankę dla uczestników, ale o tym nieco później.

22-23 maja – I Piknik Motocyklowy Rzewnica 2021 – to ma być prawdziwe święto motocyklistów z całego Pomorza. Wspólnie z motocyklistami z Człuchowa i z Chojnic (Jastrzębie) zaplanowaliśmy organizację wydarzenia, jakiego w powiecie człuchowskim nie było od lat. Zmotoryzowani miłośnicy dwóch kółek przyjadą na pole namiotowe do Rzewnicy. Tu będą mieli swoją bazę, tu też będą uczestniczyli w konkursach. W planach są koncerty dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W sobotę, 22 maja w Rzewnicy będzie stacjonował krwiobus. Będzie to okazja dla tych, którzy zechcą podzielić się bezcennym darem, jakim jest krew. W planach jest przejazd motocyklistów do Rzeczenicy, mieszkańcy stolicy gminy będą mieli okazję do podziwiania jeźdźców oraz ich wspaniałych maszyn.

29 maja – obchody Gminnego Święta Wolności i Niepodległości oraz Gminny Dzień Dziecka. Dzieciom z gminy Rzeczenica, które podobnie jak my wszyscy mają dość zakazów chcemy dać szansę do wyjątkowej zabawy. W planach mamy organizację festiwalu kolorów z kolorowym proszkiem w roli głównej. Tuż po festiwalu dla chętnych bitwa balonami wypełnionymi wodą. Ci, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznym pikniku na zakończenie lata w Rzeczenicy, doskonale wiedzą o co chodzi.

26 czerwca – Noc Kupały w Międzyborzu. Wspólnie z sołectwem Międzybórz chcemy wrócić do tradycji i świętowania najkrótszej nocy w roku. Oczywiście nie będzie mogło zabraknąć puszczania wianków, konkursów oraz zabawy do późnych godzin nocnych.

3 lipca – festyn strażacki przy okazji przekazania sztandaru jednostce OSP w Pieniężnicy. Data zamieszczona w kalendarzu nie jest jeszcze przesadzona. Wiemy, że uroczystość ma odbyć się na przełomie czerwca i lipca.

17 lipca – Dni Rzeczenicy. Mamy nadzieję, że po rocznej przerwie uda się powrócić do wspólnego świętowania.

14 sierpnia – I Mistrzostwa Powiatu Człuchowskiego w Lepieniu Pierogów. Planowaliśmy zorganizowanie tego wydarzenia już w ubiegłym roku. Z wiadomych wszystkim względów nie wyszło, może więc w tym roku… Chcemy wykorzystać potencjał jakim są na terenie powiatu człuchowskiego koła gospodyń wiejskich. W województwie jest ich najwięcej właśnie tutaj. A pierogi… Pewnie są osoby, które za nimi nie przepadają, ale dla zdecydowanej większości Polaków to potrawa, której trudno się oprzeć. A Panie z kół gospodyń wiejskich robią je fantastyczne. Imprezę chcielibyśmy zorganizować w Rzewnicy.

28 sierpnia – Pożegnanie Lata z Sołectwem Rzeczenica. W ubiegłym roku udało się zorganizować imprezę pod takim właśnie tytułem. Wówczas GCKSTiR połączyło siły z Radą Sołecką w Rzeczenicy oraz z OSP Rzeczenica. W tym roku chcielibyśmy po raz kolejny „z przytupem” pożegnać lato i wakacje. Może uda się zorganizować kolejną bitwę wodną???

4 lub 11 września – Dożynki Gminne w Olszanowie. W ubiegłym roku Gminne Święto Plonów odbyło się w mocno okrojonej formule. Może w tym roku się uda…

2 października – obchody 50-tej rocznicy pierwszej instytucji kulturalnej w Rzeczenicy. W roku 1970 powstał Międzyzakładowy Dom Kultury „Leśnik” w Rzeczenicy. W ubiegłym roku minęło „złote” pół wieku od tego wydarzenia. Wówczas nie udało się uczcić tej rocznicy. Może więc w tym roku.

11 listopada – Obchody Święta Niepodległości oraz Święto Ziemniaka w Gwieździnie. Jako GCK chcemy włączyć się w wydarzenie organizowane wspólnie przez Radę Sołecką w Gwieździnie oraz miejscową parafię. W planach jest m.in. inscenizacja historyczna, my chcielibyśmy przeprowadzić konkurs kulinarny z ziemniakiem w roli głównej.

16 listopada – XIV Przegląd Form Kabaretowych Kabarattooni. Od lat w Rzeczenicy organizowane było to wyjątkowe wydarzenie. Zwykle odbywało się w kwietniu. Ponieważ jednak docierały do nas głosy, że ze względu na przygotowania uczniów klas ósmych do egzaminów, nie wszystkim pasuje ten termin, postanowiliśmy urozmaicić troszeczkę śmiechem listopad – miesiąc zadumy. W ubiegłym roku nie wyszło, być może więc teraz…

6 grudnia – Mikołajki. Tradycyjnie już gość w czerwonym wdzianku z białą brodą odwiedzi najmłodszych mieszkańców gminy.

Te wydarzenia wpisaliśmy do kalendarza. Czy wszystkie uda się zorganizować? To nie zależy tylko od nas. Jako GCKSTiR jesteśmy zwarci i gotowi do tego, żeby urozmaicić mieszkańcom Gminy Rzeczenica wolny czas. Oczywiście kalendarz nie jest definitywnie zamknięty. Będą też inne wydarzenia, na pewno po raz kolejny zorganizujemy zbiórkę żywności pod hasłem „Z sercem przy stole” – być może przy okazji uda się zorganizować mały koncert, w 2-3 letnie weekendy chcielibyśmy zorganizować karaoke na plaży w Rzewnicy, być może po raz kolejny zaprosimy mieszkańców gminy do udziału w „Pchlim targu”… Jesteśmy otwarci na współpracę z sołectwami i nie tylko. Jeśli tylko nakazy i zakazy nie będą nas ograniczały – będziemy blisko Was. Do zobaczenia zatem.

Czytaj cały artykuł
Skip to content