Zbiórka na zakup defibrylatora dla Rzeczenicy potrwa do końca sierpnia

Do końca sierpnia przedłużyliśmy czas zbiórki środków na zakup zewnętrznego defibrylatora AED. Przypomnijmy, że jest to niewielkie urządzenie, które potrafi bardzo wiele. Zewnętrzne kapsuły z automatycznymi defibrylatorami ratującymi życie można zobaczyć w wielu miejscowościach w całej Polsce. W Człuchowie kilka takich urządzeń kupiono w ramach budżetu obywatelskiego, w ostatnim czasie nowe AED pojawiły się w Przechlewie i w Koczale. Zaledwie kilka miesięcy temu głośno było na temat akcji ratowniczej podczas której nauczyciele ze szkoły w Przechlewie dzięki defibrylatorowi uratowali życie 14-letniego ucznia, który stracił czynności życiowe na boisku szkolnym. Na początku tego roku dzięki defibrylatorowi uratowano życie człowieka na terenie człuchowskiego basenu.

W gminie Rzeczenica aktualnie są dwa defibrylatory. Znajdują się one w jednostkach OSP w Rzeczenicy oraz w Pieniężnicy. Nie są one jednak ogólnodostępne. Oczywiście w razie alarmu strażacy pospieszą z pomocą, ale w sytuacjach, gdy w grę wchodzi ludzkie życie niekiedy liczą się sekundy. Podstawową zaletą AED jest to, że każdy, nawet osoba bez przeszkolenia medycznego może go użyć i uratować drugiego człowieka. Urządzenie krok po kroku informuje jakie czynności powinniśmy wykonać.

Aktualnie na stronie https://zrzutka.pl/zthsmy, gdzie zbierane są środki na zakup urządzenia dla gminy Rzeczenica jest blisko 4800 zł. Aby zainstalować urządzenie w specjalnej kapsule, potrzebne jest około 10 tys. zł. Dlatego też apelujemy do wszystkich osób, dla których ważne jest bezpieczeństwo o dołożenie swojej cegiełki do tej inwestycji.

Urządzenie zostanie zamontowane przy budynku szkoły w Rzeczenicy. Chcielibyśmy, żeby udało się je zainstalować na początku roku szkolnego. Czy będzie to możliwe? – to zależy od każdego z nas.

Organizatorami zbiórki są:

Zespół Szkół w Rzeczenicy

Urząd Gminy Rzeczenica

Osp Rzeczenica

GCKSTiR Rzeczenica

Czytaj cały artykuł
Skip to content