Już w sobotę, 3 czerwca III Mistrzostwa Powiatu Człuchowskiego w Lepieniu Pierogów

Regulamin pierogożerca

Regulamin Mistrzostw Powiatu Człuchowskiego w Lepieniu Pierogów 2023

Miłośników dobrego jedzenia (i nie tylko) zapraszamy do udziału w III Mistrzostwach Powiatu Człuchowskiego w Lepieniu Pierogów. Wydarzenie odbędzie się już w sobotę, 3 czerwca na terenie Kompleksu Turystycznego (pole namiotowe) w Rzewnicy. Będzie to nie tylko okazja do skosztowania dobrych pierogów (i nie tylko), ale też do posłuchania bardzo dobrej muzyki. W akcji zobaczymy dzieci z przedszkoli w Rzeczenicy i w Gwieździnie. Na naszej scenie zaprezentują się też Ranko Ukulele i Zenek Kupatasa, wykonawcy, którzy mają mnóstwo fanów w całej Polsce (świadczą o tym chociażby milionowe odsłony filmów z ich piosenkami na popularnych serwisach internetowych).

Głównymi bohaterami mistrzostw będą oczywiście przedstawiciele drużyn biorących udział w poszczególnych konkurencjach, ale o mistrzowski tytuł może zawalczyć każdy. Po raz drugi już odbędzie się bowiem turniej o miano „Powiatowego pierogożercy”. Zadanie uczestników polega na zjedzeniu w czasie 2 minut jak najwięcej pierogów. Ubiegłoroczny zwycięzca w ciągu 120 sekund pochłonął 19 pierogów. Czy w tym roku uda się pobić ten wynik? O tym przekonamy się podczas zawodów. Nad bezpieczeństwem uczestników w tej konkurencji będą czuwali strażacy z OSP Rzeczenica. Nagrodami dla zwycięzcy tego turnieju będzie piękna statuetka, nagroda niespodzianka ufundowana przez firmę Feniks z Ględowa oraz pobyt w apartamencie Gorzelni Gwieździn dla dwóch osób.

Do godz. 12:00 w dniu 03.06.2023 r. zapisy do zawodów pt. „Powiatowy Pierogożerca” będą przyjmowane przez organizatorów mistrzostw – pracowników Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzeczenicy. Można zapisywać się dzwoniąc pod numer tel. 728 878 290 lub w siedzibie GCKSTiR w Rzeczenicy. W godz. 12:00-15:00 w dniu 3 czerwca przyjmowanie zapisów będzie odbywało się w kuchni na terenie Kompleksu Turystycznego (pole namiotowe) w Rzewnicy. Decyduje kolejność zgłoszeń. Maksymalna ilość zgłoszeń w konkursie to 12 osób. Pozostałe osoby będą wpisywane na listę rezerwową.

W tym roku podczas mistrzostw przewidzieliśmy trzy konkurencje. Pierwszą z konkurencji będzie wybór najlepszego pieroga powiatu człuchowskiego. Zadanie jest proste drużyny przywożą ze sobą ugotowane wcześniej pierogi. Przygotowują je w domach, świetlicach… Na miejscu te pierożki będą jedynie odgrzewane. Liczy się smak, oryginalność i sposób podania.

Fundatorem nagród w tej konkurencji jest Hotel Aubrecht. Nagrodą za najsmaczniejsze pierogi jest weekendowy voucher pobytowy dla trzech osób reprezentujących zwycięską drużynę w hotelu.

Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca są dwuosobowe zaproszenia na kolację szefa kuchni w restauracji Hotelu Aubrecht. Zdobywcy trzeciego miejsca otrzymają natomiast vouchery pobytowe na kręgielnię w hotelu oraz pizzę. Zwycięzcy konkursu na najsmaczniejsze pierogi otrzymają też specjalne statuetki z wałkiem. Statuetki ufundowali właściciele Fajnej Fabryki z Czarnego.

Drugą z konkurencji, które zostaną rozegrane podczas mistrzostw jest Turniej Lepienia Pierogów. Trzyosobowe drużyny będą miały za zadanie ulepić w ciągu 15 minut jak najwięcej pierogów. Ilość składników zużytych do lepienia jest dowolna. W zależności od zapotrzebowania drużyny mogą używać do przygotowania ciasta jajek, oleju, masła czy też mleka. Mogą używać swoich stolnic i wałków. Obowiązuje jednak zasada, że do wykrajania pierogów wszyscy używają jednakowych szklanek a do nakładania przygotowanego wcześniej farszu jednakowych łyżeczek przygotowanych przez organizatorów. Co ważne wszystkie pierogi przygotowane w tej konkurencji zostaną ugotowane przez organizatorów i przeznaczone do degustacji dla publiczności.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w tej konkurencji jest ufundowany przez Studio Stare Muzeum w Człuchowie voucher na sesję fotograficzną dla całego koła (bądź drużyny). Drużyna, która zajmie drugie miejsce otrzyma zaproszenie na rejs tratwą po jeziorze Szczytno. Ten voucher ufundowany został przez firmę Woma pana Macieja Knajdka. Drużyna, która zajmie trzecie miejsce otrzyma z kolei voucher zakupowy ufundowany przez Aleksandra Gappę, starostę powiatu człuchowskiego.

Dla zwycięzców Turnieju Lepienia Pierogów przewidziano też puchary

Starosty Powiatu Człuchowskiego za zajęcie I miejsca

Wójta Gminy Rzeczenica za zajęcie II miejsca

Dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji za zajęcie III miejsca

Zupełnie nową konkurencją rozgrywaną podczas mistrzostw jest Konkurs na Największego Pieroga. Zadaniem uczestniczek będzie przygotowanie ciasta ze 150 gramów mąki i wypełnienie go farszem. Pierogi będą ważone na sucho. Jeśli najcięższy z nich przetrwa gotowanie (nie rozpadnie się) wygra.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w tej konkurencji jest voucher dla 30 osób na seans w Kinie Reaktywacja w Człuchowie. Ufundował go właściciel kina. Drużyna, która zajmie drugie miejsce otrzyma zaproszenie na ognisko zorganizowane przy polu namiotowym w Rzewnicy. W ramach wydarzenia przygotujemy kiełbaski, pieczywo, przyprawy oraz napoje bezalkoholowe. Nagrodą za zajęcie trzeciego miejsca w tej konkurencji będą vouchery ufundowane przez starostę człuchowskiego.

W czasie gdy drużyny będą walczyły w Turnieju Lepienia Pierogów, dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach pierogowych. Poprowadzi je Roksana Bogusz z Człuchowa, uczestniczka dziesiątej edycji Master Chefa. Pod jej okiem dzieci przygotują pierogi z jabłkami i z cynamonem.

Harmonogram wydarzenia:

Godz. 13:00-13:45 – Konkurs na najsmaczniejsze pierogi

W tym czasie występy dzieci z przedszkoli – Gwieździn i Rzeczenica

Godz. 14:15 – 15:00 – Turniej lepienia pierogów (na czas)

W tym czasie warsztaty pierogowe prowadzone przez Roksanę Bogusz

Godz. 15:00 – Koncert Ranko Ukelele

Godz 15:15 – 15:40 – Konkurs pierogożerców

Godz. 15:50 – 16:30 – Konkurs na największego pieroga

Godz. 17:00 – Wręczenie nagród

Godz. 17:30 – Koncert Zenek Kupatasa

Organizacja Mistrzostw nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów i sponsorów wydarzenia.

Partnerzy:

Urząd Gminy Rzeczenica

OSP Rzeczenica

Zespół Szkół w Rzeczenicy

Spółdzielnia Socjalna „Klemens”

Spółdzielnia socjalna „Zielone Tulipany”

Sponsorzy:

Hotel Aubrecht w Koprzywnicy

Studio Stare Muzeum w Człuchowie

WOMA Maciej Knajdek w Wierzchowie

Feniks

Gorzelnia Gwieździn

Fajna Fabryka z Czarnego

Starostwo Powiatowe w Człuchowie

Westpol-Teeuwissen

Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie

MyRollo

Ośrodek Wypoczynkowy Rzewnica

JetService – Marek Szypryt Przechlewo

Stihl Czarne

Bank Spółdzielczy o.Czarne

Sebik Przyczepy

Restauracja nad Jeziorem w Człuchowie

Metal Morfoza

Gmina Przechlewo

Zakątek Sztuki

Roksana Bogusz (Master Chef)

Biblioteka Przechlewo

Eko Jasińscy

Kino Reaktywacja Człuchów

Tomasz Piwowarczyk

„Znak” Bezpieczeństwo Pracy Czesław Drozd

Czytaj cały artykuł
Skip to content